Back to Products

YLIES480-K14
Energy Storage 480KW
Integrated 480KW energy storage + charging system with 215KWh battery. V2G capable, solar MPPT, and cloud-based EMS for smart energy management.
Features
- 480KW total charging power
- 215KWh battery energy storage
- V2G: EV-to-grid feedback up to 176KW
- Solar MPPT integration
- Cloud-based EMS remote management
- Up to 4 battery packs expandable
Certifications
CEIEC 61851-1IEC 61851-23
Specifications
| maxChargingPower | 480KW |
| acInputVoltage | 260-530VAC, 45-65Hz, 3-phase + N + PE |
| acMaxInputCurrent | 645A |
| batteryChargingFromGrid | 120KW max |
| batteryToEV | 240KW max (4 channels) |
| batteryToGrid | 88KW max (optional) |
| evToGrid | 176KW max (V2G optional) |
| evChargingPoints | 4 points within 2 dispensers |
| batteryCapacity | 215KWh (YLIBS215-B14) |
| batteryVoltage | 627-806V |
| batteryDischargeRatio | 0.5C continuous, 1C 10min burst |
| maxBatteryGroups | 4 groups expandable |
| fireProtection | Temperature-activated + fire probe + air pressure sensor |
| batteryProtection | IP65 |
| dispenserCable | CCS1 200/300A, CCS2 200/250A, CHAdeMO 125A, GB/T 250A |
| liquidCooling | 500A CCS1/CCS2/GB/T optional |
| powerCubeDimensions | 1000×2000×800mm |
| powerCubeWeight | 450Kg |
| batteryDimensions | 1200×2200×1200mm |
| batteryWeight | 1600Kg |
| dispenserDimensions | 500×1750×350mm |
| dispenserWeight | 160Kg |