Back to Products

YLEV7K-Y1
Home Wallbox 7KW
Smart 7KW home wallbox with Bluetooth APP control. KfW eligible (440/441) and UK EVHS approved. Dynamic Load Balance ready.
Features
- Bluetooth APP intelligent control
- KfW eligible (440 & 441)
- UK EVHS approved
- Type A + DC 6mA leakage protection
- Dynamic Load Balance with CT+Meter
- LED/LCD 3.5" display + RFID
Certifications
CEFCCRoHSREACHIEC 61851-1IEC 61851-21-2IEC 62955KfW 440/441UK EVHS
Specifications
| power | 7KW |
| input | 230VAC±20%, 50/60Hz, 32A, 1-phase |
| current | 32A |
| connector | Type 2 Socket / 5M cable |
| protection | IP54, IK10 |
| rcd | RCMU Type A + DC 6mA / Type B RCCB optional |
| standbyPower | <3W |
| operatingTemp | -30°C to +55°C |
| dimensions | 320×230×100mm |
| weight | 8Kg |
| enclosure | Plastic PC940 / Galvanized steel |
| frontPanel | Tempered glass |
| installation | Wall-mount / Pole-mount |
| cooling | Natural cooling |
| warranty | 2 years |