Back to Products

YLEV32A-L1
Home Level 2 32A/7.5KW
UL certified Level 2 home charger with SAE J1772 connector. NEMA 14-50 plug, Bluetooth APP control. Built for North American market.
Features
- SAE J1772 connector
- UL certified (UL 817/991/2231/2594)
- NEMA 14-50 plug (optional)
- Bluetooth/WiFi APP control
- Type A + DC 6mA leakage protection
- LED/LCD 3.5" + RFID
Certifications
NEC 625SAE J1772UL 817UL 991UL 2231UL 2251UL 2594
Specifications
| power | 7.5KW |
| input | 240VAC, 50/60Hz, 32A, 1-phase |
| current | 32A |
| connector | SAE J1772, 5M cable |
| inputPlug | NEMA 14-50 (optional) |
| protection | IP54, IK10 |
| rcd | RCMU Type A + DC 6mA / Type B RCCB optional |
| standbyPower | <3W |
| operatingTemp | -30°C to +55°C |
| dimensions | 320×230×100mm |
| weight | 8Kg |
| enclosure | Plastic PC940 / Galvanized steel |
| frontPanel | Tempered glass |
| installation | Wall-mount / Pole-mount |
| cooling | Natural cooling |
| warranty | 2 years |