Back to Products

YLEV40K-D2
MINI DC Fast Charger 40KW
Compact 40KW DC fast charger with 7-inch touch screen. CCS2/CCS1/NACS/GB/T compatible, OCPP 1.6J enabled.
Features
- 7-inch touch screen LCD
- CCS2/CCS1/NACS/GB/T support
- OCPP 1.6J with TLS1.2
- ISO15118 / DIN70121
- IP54 indoor/outdoor
Certifications
CEUL 2202UL 2594IEC 61851
Specifications
| power | 40KW |
| input | 400VAC±10%, 50/60Hz, 3-phase (CCS2/GB/T) | 480VAC (CCS1/NACS) |
| outputVoltage | 150~1000VDC |
| outputCurrent | 0-133A |
| efficiency | >95% |
| communication | ISO15118/DIN70121 + Ethernet/4G/OCPP 1.6J |
| protection | IP54 |
| operatingTemp | -20°C to +50°C |
| dimensions | 660×465×330mm |
| weight | 72Kg |
| certificate | EN/IEC 61851-1:2019, EN/IEC 61851-23:2014, UL 2202, UL 2594 |