Back to Products

YLEV11K-P11
Portable EV Box 11KW
High-power 11KW 3-phase portable charger. Blue CEE plug with adjustable current for maximum flexibility on the go.
Features
- Type A + 30mA leakage protection
- OLED display with select button
- Adjustable current: 8A/10A/13A/16A (3-phase)
- Temperature sensor and plug adapter
- 3-phase fast portable charging
Certifications
CEIEC 61851-1IEC 61851-22SAE J1772
Specifications
| power | 11KW |
| input | 400VAC±10%, 50/60Hz, 3-phase |
| current | 8-16A adjustable |
| connector | Type 2 Plug, 5M cable |
| inputPlug | Blue CEE |
| protection | IP65, IK10 |
| rcd | Type AC 30mA / RCMU Type A+DC6mA optional |
| standbyPower | <2W |
| operatingTemp | -30°C to +55°C |
| dimensions | 210×88×50mm |
| weight | 2.5Kg |
| cooling | Natural cooling |