Back to Products

YLEV035K-P035
Portable EV Box 3.5KW
Ultra-compact portable EV charger with adjustable current (8-16A). Schuko plug, OLED display, IP65 rated for all-weather use.
Features
- Type A + 30mA leakage protection
- OLED display with select button
- Adjustable current: 8A/10A/13A/16A
- Temperature sensor and plug adapter
- Compatible with all EVs on market
Certifications
CEIEC 61851-1IEC 61851-22SAE J1772
Specifications
| power | 3.5KW |
| input | 230VAC±20%, 50/60Hz, 1-phase |
| current | 8-16A adjustable |
| connector | Type 2 Plug, 5M cable |
| inputPlug | Schuko |
| protection | IP65, IK10 |
| rcd | Type AC 30mA / RCMU Type A+DC6mA optional |
| standbyPower | <2W |
| operatingTemp | -30°C to +55°C |
| dimensions | 210×88×50mm |
| weight | 2.02Kg |
| cooling | Natural cooling |