Back to Products

YLEV600K-D12
Split Type HP Fast DC 600KW
Mid-tier split DC charging system with 600KW capacity. Supports both conventional (250A) and liquid-cooled (600A) charging terminals.
Features
- Split design: Power cabinet + Terminals
- Up to 8 outputs
- Liquid cooling 600A optional
- Intelligent power distribution
- Remote diagnosis & OTA
Certifications
CEUL 2202IEC 61851
Specifications
| power | 600KW |
| input | 400VAC/480VAC±10%, 3-phase |
| outputVoltage | 150~1000VDC |
| maxInputCurrent | 2×480A |
| conventionalTerminal | 180KW, 250A max |
| liquidCoolingTerminal | 600KW, 600A max (optional) |
| outputs | Up to 8 |
| powerCabinetSize | 1000×2000×800mm, 450Kg |
| terminalSize | 500×1750×260mm, 155Kg (conventional) / 500×1750×350mm, 190Kg (liquid cooling) |
| protection | IP54 |
| operatingTemp | -30°C to +70°C |