Back to Products

YLEV150K-D6
Super DC Charger 150KW
Dual-output 150KW DC charger with PTB meter option. Constant power 150-1000V, OCPP 1.6J, air cooled design.
Features
- Dual output simultaneous charging
- 150KW high power
- PTB certified meter optional
- OCPP 1.6J + ISO15118
- Air cooled, IP54
Certifications
CEUL 2202PTBIEC 61851
Specifications
| power | 150KW |
| input | 400VAC±10%, 50/60Hz, 3-phase |
| outputVoltage | 150~1000VDC |
| outputCurrent | 0-250A (0-300A optional) |
| efficiency | >95% |
| cooling | Air cooled |
| protection | IP54 |
| dimensions | 750×570×1750mm |
| certificate | EN/IEC 61851-1, EN/IEC 61851-23, UL 2202 |