Back to Products

YLEV300K-D10
Super DC 360KW
Ultra-high-power 360KW DC charger with DIN70121 Plug&Charge. Dual output for simultaneous fast charging at highway stations.
Features
- Up to 360KW total power
- DIN70121 Plug&Charge ready
- CCS2 / CCS1 / NACS / GB/T
- ISO15118 / OCPP 1.6J
- PTB certified energy meter
- Dual output simultaneous charging
Certifications
CEIEC 61851-1IEC 61851-23UL 2202UL 2594
Specifications
| power | 360KW |
| input | 400VAC±10%, 50/60Hz, 3-phase (CCS2/GB/T) / 480VAC (CCS1/NACS) |
| outputVoltage | 150-1000VDC |
| outputCurrent | 0-250A (0-350A optional) |
| powerFactor | ≥0.98 |
| efficiency | >95% |
| connector | CCS2 / CCS1 / NACS / GB/T, 5M cable |
| communication | ISO15118 / DIN70121 / Ethernet / 4G / OCPP 1.6J |
| display | 7" LCD touch screen |
| protection | IP54 (IP65 optional) |
| rcd | Type A |
| energyMeter | CE certified |
| operatingTemp | -20°C to +50°C |
| noise | <70dB |
| dimensions | 750×770×1850mm |
| weight | Approx. 250Kg |
| installation | Floor-stand |
| cooling | Air cooled |
| warranty | 2 years |